The cost of a dozen Oranges can vary depending on the region and time of year, as well as the quality and variety of the oranges. On average, a dozen oranges can cost anywhere from $5 to $10. Factors such as organic certification, transportation costs, and market demand can also influence the price of oranges. It is recommended to check with local grocery stores or farmers' markets for the most accurate pricing information.
Chat with our AI personalities
Depends on when you are purchasing (cheaper when in season), so depends on the type of oranges you are purchasing. Cost could range from $2.50 to $6.00.
2 dozen equals 24 1 dozen = 12 2 dozen = 24 3 dozen = 36
It depends on the brand, quality, size, where they are being sold, and many more things too.
It is one quarter. Numerically that means it is one of each four items, or 1/4. If you had four oranges, then one orange would be one quarter of all the oranges. Take a dozen (12) oranges and separate them into four groups with three oranges in each group. Then one of those groups of three oranges represents one fourth (one out of four groups) of 12 oranges. In this example the item was a group not an orange
(2 and 1 fourth) of a dozen = 2.25*12 = 272 and (1 fourth of a dozen) = 2 + 0.25*12 = 5