answersLogoWhite

0

The cost of 1 meter of fabric can vary widely depending on the type, quality, and brand of the fabric. Prices can range from as low as $2 to over $100 per meter for specialty fabrics. On average, common cotton or polyester fabrics may cost between $5 to $20 per meter. It's best to check with specific retailers or online shops for current pricing.

User Avatar

AnswerBot

1mo ago

What else can I help you with?

Continue Learning about Math & Arithmetic

How much does it cost to make a pillow that requires 65 cm of fabric that costs 4.20 per meter and stuffing that costs 70 cents?

100 cm = 1 m → 65 cm = 65 ÷ 100 m = 0.65 m → Fabric costs 0.65 m × $4.20/m = $2.73 Stuffing costs $0.70 Total cost: $2.73 + $0.70 = $3.43


How much does 1 meter of cotten cost?

The cost of 1 meter of cotton can vary widely depending on factors like quality, type, and region. On average, prices can range from $3 to $15 per meter for standard cotton fabrics. Specialty or organic cotton may be more expensive, while bulk purchases might offer lower prices. For the most accurate pricing, it's best to check local fabric stores or online retailers.


Fabric is 5.5 meters long how many centimeters is that?

550 cm 1 meter = 100 centimeters 1 centimeter = 0.01 meter


How can we calculate woven fabric weight by just having its area e.g 20x3060x50?

Total weight of fabric = 1 sqr meter warp + 1 sqr meter weft Total weight of fabric = 60/20 x 25 + 60/20 x25Total weight of fabric = 150 GSM.60/20x25+60/30x25 Total weight of fabric =125 gsm


How do you calculate cost of fabric using grams per square meter - I wanto to know a new price using a known weight in grams per square meter?

This question is very open ended. Do you want to convert a current price to a price in grams per square meter or: Do you want to calculate a new price using a known weight in grams per square meter. Answer those. I will check back... here is formula to calculate the cost of the material, 1: cost of the febric, (warp+weft)/(20*count of yarn) and multiply this by width of yarn and then *(1.09361/40) than *rate of the yarn. 2: cost of the interlacing, weft * rate of weaving 3: mending charges, 4: frieght charges, us$ rate*conversion+local frieght whole divided by quality of fabric add all these costs,this will be the per metere cost of the fabric

Related Questions

What is the difference between 1 meter of fabric and 1 Linear meter of fabric?

None. Both are 1-metre lengths, of the standard with of the fabric.


What is the standard measurement for the size of a meter of fabric?

The standard measurement for the size of a meter of fabric is 1 meter in length and the width can vary.


Can you make dress with 1 meter of fabric?

Yes, But it will be a short dress, And quite straight. There won't be much fabric for darts or Layers etc


How much per square meter does Bermuda grass cost?

£1


How much does 1 cubic meter of teak wood cost?

500 $


Fabric gsm weight calculation?

GSM = grams per square meter Cut a 1 meter by 1 meter of fabric and weigh it in grams or weigh the fabric in grams (G) and measure the length in meters (L) and width in meters (W) and calculate: G/LW = grams per square meter = GSM


If you need 1 38 at 60in of fabric 2 18 at 60in of fabric and the fabric cost is 5.39 yd How much would you pay for the fabric?

1-3/8 yard + 2-1/8 yard = 3-1/2 yards x $5.39 = $18.87 ----


How much does it cost to make a pillow that requires 65 cm of fabric that costs 4.20 per meter and stuffing that costs 70 cents?

100 cm = 1 m → 65 cm = 65 ÷ 100 m = 0.65 m → Fabric costs 0.65 m × $4.20/m = $2.73 Stuffing costs $0.70 Total cost: $2.73 + $0.70 = $3.43


Fabric is 5.5 meters long how many centimeters is that?

550 cm 1 meter = 100 centimeters 1 centimeter = 0.01 meter


How much would 3.5 meters cost if 1 linear meter costs 22.66?

79.31


3 meters of fabric how many yards is that?

There are 5.4680665 yards in 5 meters of fabric. 5 meters x 1.0936133 yards/1 meter = 5.4680665 yards 1 meter = 1.0936133 yards


What is the cost of 1 square meter if total cost of 15013 square meter is 1150000?

Cost of 1 square meter: 1,150,000/15,013 = 76.60027976 or 77 rounded