According to the Wikipedia, the density of lead is 11.34 g/cm3. This is equivalent to 11,340 kg/cm3.
Chat with our AI personalities
Depends. A cubic meter of WHAT? If it's a cubic meter of lead, it would weigh quite a bit. A cubic meter of air, not so much. The standard substance that is used to relate metric measurements to each other is water. The "gram" was defined as the mass (not weight, but similar) of one cubic centimeter of water at normal temperature. There are 1 million cubic centimeters in a cubic meter, so a cubic meter of water would have a mass of 1 million grams, or 1,000 kilograms, or 1 metric ton. To obtain the mass of 1 cubic meter of some other substances, simply multiply the specific gravity of the substance by the mass of a cubic meter of water.
The weight of standard air is 1.2256 Kg/ Cubic Meter The weight of hydrogen is 0.0857 Kg/ Cubic Meter The weight of helium is 0.1691 Kg/ Cubic Meter Subtracting the weight of hydrogen from air gives you the gross buoyant lift of hydrogen as 1.1399 Kg/Cubic Meter Subtracting the weight of helium from air gives you the gross buoyant lift of helium as 1.0565 Kg/Cubic Meter These values are variable under altitude, pressure, temperature, humidity and purity of gas. Hope this helps you.
1 cubic meter asphalt=how much wieght
.
100 centimeters = 1 meter 100 x 100 = 10000 sq centimeters = 1 sq meter 100 x 100 x 100 = 1000000 cubic centimeters = 1 cubic meter. A cubic centimeter is one millionth of a cubic meter.