answersLogoWhite

0

What else can I help you with?

Related Questions

If 35 liters of milk costs 28 what is the price per liter?

To find the price per liter of milk, divide the total cost by the total volume. In this case, 28 divided by 35 equals 0.8. Therefore, the price per liter of milk is 0.8, or 80 cents.


How much does a farmer get for his milk a year?

Farmers make approx 11- 14 dollars per 100 weight, 8.605 lbs per gallon


What was the prices of milk per liter in 1988?

32 pence per litre in 1988


How much is 1 third of a liter of milk?

333ml. Maybe 2/3 of a pint


What is the price of a liter of milk in the shops in Ireland?

Price of milk in Ireland is 75cent-2.50 per litr.


What is the weight of a gallon of skim milk?

Skim milk has a density of about 1.03500 kilograms per liter; that is the same as 8.63749364 pounds per US gallon.


How much does a gallon of milk cost in Sweden?

about 20 kronor


How much does an African farmer make per year?

not that much


How much does a liter of gas cost in the us?

About $.76 per liter. about 1.96 per gallon


If 12000 liters cost 150 how much is it per liter?

It costs 80 per liter.


Could animal's milk has the highest amount of sugar in grams per liter?

Cow milk contains 5.26 g of sugar.


Why does the density of milk increase when cream is separated from it?

The density changes due to differences in the density between cream and milk. Cream is lighter than water and milk is heavier than water. The average density of whole milk could be close to 1.024g per liter. When the cream is removed, the density of the milk goes up to about 1.036g per liter, while the density of the cream is about 0.968g per liter.