Chat with our AI personalities
A five pound box costs usual $24.85 . It can become higher if one uses the express option or needs to pay extra holliday-fees. Online a usual five pound box costs only $16.65.
A nail costs 0.05
How much ribbon will be needed to go around a box, will depend on how large the box is. To calculate that amount, measure one side of the box and multiply it by 4. Add some extra to be able to tie the ends of the ribbon.
12 pack: $.40 (U.S.D.)24 pack: $.21 (U.S.D.)
Based on the information in the question, one large box of biscuits costs $0.96. To purchase two small boxes of biscuits, Mr. Drew would pay $1.18 ($0.59 x 2). The savings from purchasing the large box would be $0.22 ($1.18-$0.96).