It can cost anywhere from 0.45-68.
Chat with our AI personalities
$109.25
The answer is $0.10 per mile.
I suggest you first calculate how much gas you need. Then you can multiply by the unit cost of gas to find the total cost. (By the way, gasoline is not the only cost involved in driving a car.)
400 divide by miles per gallon times gas price = answer
2500 x $3.50 = $8750.00 if you got 1 mile / unit of gas for $3.50