To find the cost of 250g at $4.80 per kg, we first convert 250g to kg by dividing by 1000 (since 1 kg = 1000g). This gives us 0.25 kg. Next, we multiply 0.25 kg by $4.80 to find the total cost, which is $1.20.
Chat with our AI personalities
It is: 250/2000 = 1/8
250 g / 2 kg = 250/2000 = 1/8 or 0.125
1000 grams = 1 kilogram so 250 g = 250/1000 = 0.25 kg
2.5 kg
1 kg = 1000 grams = 4 lots of 250 g So 4 kg = 16 lots of 250g