Seven dozen is equal to 84. This is calculated by multiplying 7 (the number of dozens) by 12 (the number of items in a dozen): 7 x 12 = 84.
A dozen is 12. For an example a dozen donuts
A dozen is 12.
To find the cost of 7 oranges at $0.79 per dozen, first calculate the cost per orange. Since there are 12 oranges in a dozen, the cost per orange is $0.79 / 12 = approximately $0.0658. Therefore, the cost for 7 oranges is 7 x $0.0658, which equals about $0.46.
A dozen is 12 and so 7 times 12 = 84
The cost of 2 dozen oranges in 2009 varied between different vendors. On average, the cost was between $7 and $8.
The anserw is 84 is in 7 dozen you just multiply 12 by 7.
84 is the answer. There is 12 in a dozen so 7 dozen is 7 * 12 = 84. If its a "bakers dozen" (which is 13) then it would be 7 * 13 = 91
A dozen is 12. For an example a dozen donuts
A dozen is 12.
To find the cost of 7 oranges at $0.79 per dozen, first calculate the cost per orange. Since there are 12 oranges in a dozen, the cost per orange is $0.79 / 12 = approximately $0.0658. Therefore, the cost for 7 oranges is 7 x $0.0658, which equals about $0.46.
A dozen is 12 and so 7 times 12 = 84
The cost of 2 dozen oranges in 2009 varied between different vendors. On average, the cost was between $7 and $8.
There are 12 in a dozen.
You are left with 7 because in a dozen, you have 12 of that object. Thus if you break 5 eggs from the dozen you are left with 7.
there would be 7 stamps in a dozen
A bakers dozen =13
A dozen is twelve; a half dozen is therefore six.