If we don't know what kind of mileage you get and what you pay per gallon, there's no way to know. But here's how you can calculate the cost. Divide the distance -- in this case 900 miles -- by your mileage. That approximates how many gallons you will consume one way. Now multiply that by the price of a gallon of gas. That's your one-way-trip cost. Example: Distance: 900 miles Mileage: 25 mpg Cost per gallon: $2.25 900 / 25 = 36 gal. 36 x 2.25 = $81.00 The round trip will cost you $162.00.
Chat with our AI personalities
$109.25
400 divide by miles per gallon times gas price = answer
Please tell me you're not driving a vehicle that gets 20 gallons to the mile. That would use up 20,000 gallons and cost you 80,000 dollars. 20 miles to the gallon would use 50 gallons and cost 200 dollars.
$640 Million
15 x .50 = 7.50