Assume $4 per gallon of gas.
Depends on your vehicles gas mileage. if 20 mpg then 2000/20 x $4 = $400
If 40 mpg then 2000/40 x $4 = $200
You would use 7.96 gallons, so that would cost 19.91 to drive.
If you rent a car for one day and drive it for hundred miles, the cost is forty dollars. If you drive it two hundred twenty miles, the cost is forty six dollars. how much you will pay to rent the car for one day if you drive it three hundred miles.
$533.33
The data points would be .4 and .21
10 MILES per gallon, and we want to drive 2000 miles, so let's divide the total number of miles by our mpg, and that will tell us how many gallons we need. 2000 /10 = 200 gallons. At 4.50 dollars per gallon, and we need 200 gallons, 200*4.50 = 900 dollars needed.
2000 miles @ 25mpg = 80 gallons @ 3.00 a gallon is 240.00
Gasoline cost to drive 3300 miles would be in the neighborhood of $300
How much would it cost to drive 419 miles at 25 mpg
2000/5 x 3.00. = $1200
You would use 7.96 gallons, so that would cost 19.91 to drive.
2000 miles at 27 miles per gallon = 2000/27 gallons. 2000/27 gallons at 3.50 per gallon = 2000/27 * 3.50 units of currency = 259.26 units
2000/20 = 100 gallons x (4 $/gal) = $400
If you rent a car for one day and drive it for hundred miles, the cost is forty dollars. If you drive it two hundred twenty miles, the cost is forty six dollars. how much you will pay to rent the car for one day if you drive it three hundred miles.
If gas cost $3.70 per gallon i have an 8 cylendar truck how much would it cost me to drive 266 miles
2000 divided by 20 x 1.80 = 180 dollars.
$533.33
At 20 mpg, it would cost 531.97 At 30 mpg, it would cost 354.65