Chat with our AI personalities
You cannot, without information about the width.
To calculate the price of gold per gram, you need to divide the current price of gold per ounce by 31.1 (the number of grams in one ounce). For example, if the price of gold per ounce is $1,500, the price per gram would be $1,500 / 31.1 = $48.24.
Multiply the density (gm cm3) by the volume of the cube (cm3).
The answer depends on what information you have about profits per units sold, or on the costs and revenues per unit.
The dimension of the side in cm are required to calculate the volume (cm3) and density in g/cm3 or specific gravity of the substance is then used to calculate the mass. Mass = Volume x Density