answersLogoWhite

0

I'll represent the cost of a pencil by the variable p.

12p=1.44

p=1.44/12

p=0.12

So 4 pencils would cost:

4p=0.12*4

4p=0.48

User Avatar

Wiki User

14y ago

Still curious? Ask our experts.

Chat with our AI personalities

JordanJordan
Looking for a career mentor? I've seen my fair share of shake-ups.
Chat with Jordan
LaoLao
The path is yours to walk; I am only here to hold up a mirror.
Chat with Lao
ViviVivi
Your ride-or-die bestie who's seen you through every high and low.
Chat with Vivi

Add your answer:

Earn +20 pts
Q: If 12 pencils cost 1.44 how many would 4 pencils cost?
Write your answer...
Submit
Still have questions?
magnify glass
imp