answersLogoWhite

0

If you are talking about a square yard then it would be 4.20/9=0.47 per square foot. There are 9 feet in a square yard 3 feet wide X 3 feet long = 9 square feet.

User Avatar

Wiki User

14y ago

Still curious? Ask our experts.

Chat with our AI personalities

MaxineMaxine
I respect you enough to keep it real.
Chat with Maxine
JordanJordan
Looking for a career mentor? I've seen my fair share of shake-ups.
Chat with Jordan
TaigaTaiga
Every great hero faces trials, and you—yes, YOU—are no exception!
Chat with Taiga

Add your answer:

Earn +20 pts
Q: If something cost 4.20 per yard what does it cost per sq foot?
Write your answer...
Submit
Still have questions?
magnify glass
imp