answersLogoWhite

0

It depends on the context.How many apples would you get for 5 dollars at 0.5 dollars each requires division.

How much would 5 apples at 0.5 dollars each cost requires multiplication.

User Avatar

Wiki User

8y ago

Still curious? Ask our experts.

Chat with our AI personalities

BeauBeau
You're doing better than you think!
Chat with Beau
RossRoss
Every question is just a happy little opportunity.
Chat with Ross
MaxineMaxine
I respect you enough to keep it real.
Chat with Maxine

Add your answer:

Earn +20 pts
Q: Is the word at mean to divide?
Write your answer...
Submit
Still have questions?
magnify glass
imp