86 cents per gallon Stamps were 3 cents
Chat with our AI personalities
0.48+(0.48x2)=1.44
selling price to whole seller.
The gallon of milk for 3 there are 4 qts to a gallon, so if 2 qts cost 3 dollars if you buy the gallon you get 4 qts for same price
In 1948, the average price of a house in the United States was around $7,700. However, housing prices varied significantly depending on the location, size, and condition of the property. Factors such as inflation, economic conditions, and post-war housing demand also influenced housing prices during that time period.
We think it is 15 cents a gallon Morgan I remember in the 1940's in Tucson, AZ my mother complaining when gas went up to the outrageous price of 10 cents a gallon.