Chat with our AI personalities
A unit rate has a denominator of 1 unit.or for an example.. 8 over 1 is a unit rate or 5 over 1 but you have to label what it is....
meters grams like K H D M D C M m is meters the unit rate for measuring the unit rate is like the middle value
The unit rate shows how much per 1 item something is or costs.For example: Suzanne has 12 brownies. They total cost $12.84. What is the unit price?12.84/12=$1.07Therefore, $1.07 is the unit price/rate
The unit for a rate is the unit for the numerator divided by the unit for the denominator. For example, speed = distance divided by time. If distance is measured in micrometres and time in hours, then the units for speed are micrometres per hour.
It is one form of a unit rate.