You could go to a "dollar tree" store.. or you could go to the bank and get a person a 2$ bill. They are rarely seen these days.
If you dont want them to know how much you spent.. I would say go to a thrift store, a lot of times people donate stuff with the tags still on.
Candy is also a good 2 $ present.
I am sure there are more.. these are just a few ideas. good luck and hope this helps..
Chat with our AI personalities
Unit rates are great for comparisons. For example: you want to buy some item - say, noodles - and you see two offers: (a) 2 kilograms for 10 dollars, and (b) 5 kilograms for 23 dollars. To compare which offer is more favorable, divide the number of dollars by the amount (in kilograms) for both; that gives you the price per kilogram. While there are exceptions, it is usually better to buy the item that costs less dollars per kilogram.
Two hundred dollars.
1% of 10000 dollars is 100 dollars. Two tenths of that is 20 dollars.
75 cents is 3/8 of two dollars.
two dollars