Many items have historically cost 25 cents, including a classic soda or candy bar from vending machines. In the past, a newspaper could also be purchased for this amount. Additionally, certain small toys or trinkets, particularly in gumball machines, were often priced at a quarter.
If each marble costs 40 cents, then to find the total cost of 25 marbles, you would multiply the cost of one marble by the number of marbles. So, 25 marbles would cost 25 x 0.40 = $10.00. Therefore, 25 marbles would cost $10.00.
A quarter is 25 cents in the USA.
To find the total price of one dozen apples that cost 25 cents each, you would multiply the cost of one apple by the total number of apples in a dozen. In this case, 25 cents multiplied by 12 apples equals $3. Therefore, the total price of one dozen apples that cost 25 cents each is $3.
The soda increased by 20 cents over it's original cost of 80 cents. This is a 25% increase.
25 cents/1 dollar = 25 cents/100 cents # 25/100 = 1/4
the cost was 25 cents a bag
As is the value of a coin from 1797 The George Washington
It was !5 cents for a single hamburger, cheese was 2 cents extra, fries were 12 cents, a milkshake was 25 cents. A small coke or root beer was 10 cents.
25 cents
25 CENTS
25 cents
25 CENTS
10 cents
The cost of a hamburger was 15 cents in 1955.
25 cents
About 25 cents (=
25 cents