Chat with our AI personalities
By dividing something. What you divide will depend on what unit rate you want to find. As an example, let's assume that a dozen (12 units) of a certain product cost $48. If you divide $48 by 12 units, you have a unit rate of 4 dollars/unit. (In principle, you can also divide the other way round; in that case you have 1/4 units/dollar.)
12/3 = 4 per unit.
125 ÷ 4 = 31.25
48/12 = 4/1 or 4
4