To find the cost of 3.12 meters of ribbon at 16 pence per meter, you multiply the length by the price per meter: 3.12 m × 16 p = 49.92 p. Therefore, the total cost is 49.92 pence, which can be rounded to approximately 50 pence.
16p + 6q - 3p - 8q = (16p - 3p) + (6q - 8q) = 13p -2q
it's 16p.
32
to get 1/4 of something, divide by 4. to get 1/2, divide by 2. 1/4 of 16 is 4, 1/2 is 8, difference is 4p
The expression "16p" typically represents a mathematical term where "16" is a coefficient and "p" is a variable. It signifies 16 times the value of the variable p. In algebra, this term could be part of an equation or used in various mathematical contexts to represent a linear relationship.
The answer is 16p
for 1m cost is 16 p for 3.5 m ,cost will be 3.5 * 16 = 56 p
16p
16p + 6q - 3p - 8q = (16p - 3p) + (6q - 8q) = 13p -2q
The cost of a Milky Way candy bar typically ranges from $1 to $2, depending on the store and location.
it's 16p.
4p
3 3
16 pounds in a gallon of cream
Well, honey, to make it simple for you, 16p + 14p equals 30p. So, if you want to know how many 5ps are equal to 30p, just divide 30 by 5, and you get 6. That's right, darling, 6 shiny little 5ps will give you the same value as 16p and 14p combined.
6
32