answersLogoWhite

0


Want this question answered?

Be notified when an answer is posted

Still curious? Ask our experts.

Chat with our AI personalities

JudyJudy
Simplicity is my specialty.
Chat with Judy
TaigaTaiga
Every great hero faces trials, and you—yes, YOU—are no exception!
Chat with Taiga
CoachCoach
Success isn't just about winning—it's about vision, patience, and playing the long game.
Chat with Coach

Add your answer:

Earn +20 pts
Q: What is a 100 g object?
Write your answer...
Submit
Still have questions?
magnify glass
imp
Related questions

If an object has a volume of 50 Cm3 and a mass of 956G what is the density of the object?

It is 100 g/cm3 which is way above the most dense element!


What is the density of an object whose mass is 100 g and whose volume is 10 cm3?

100 g / 10cm^3 = 10g/cm^3


Which of the following has more inertia than a 100 g object on Earth?

Any object that has a mass greater than 100 gram, will also have more inertia. By the way whether it is on Earth or not is irrelevant. If you take a 100-gram mass anywhere else, it will still have 100 gram; and the inertia (which depends on the mass) will also be the same.


What is the weight on earth of a object with a mass of 100 G?

1 kg


An object has a length of 20 cm a width of 5 cm a height of 1 cm and a mass of 500 g What is its density?

The volume of the object is calculated by multiplying its length, width, and height: 20 cm * 5 cm * 1 cm = 100 cm³. To find the density, divide the mass (500 g) by the volume (100 cm³): 500 g / 100 cm³ = 5 g/cm³. The density of the object is 5 g/cm³.


An object of mass 1800 gr has density 1.8grcm3 it is comletely submerged with a liquid whose density is 1 grcm3 what is the volume of the object?

To find the volume of the object, we can use the formula ρ = m/V, where ρ is density, m is mass, and V is volume. We calculate the volume using the mass and density given for the object: V = m/ρ = 1800 g / 1.8 g/cm3 = 1000 cm3.


What is the density of a 100 cm3 and a mass of 25 grams?

Density is calculated by dividing the mass of an object by its volume. In this case, the density of the object would be 0.25 g/cm3.


What is 3 percent 100 g?

Percent means out of 100 → 3 percent of 100 g = 3/100 × 100 g = 3 g


Exactly 15.0 g of a substance can be dissolved in 150.0 g of water What is the solubility if the substance?

The solubility of the substance in water is 10.0 g/100.0 g = 10.0 g/100 g = 10.0 g/100 g = 10.0 g/100 g = 10.0 g/100 g = 10.0 g/100 g = 10.0 g/100 g = 10.0 g/100 g = 10.0 g/100 g


An object is dropped from rest from the top of a 100 m building How long will it take for the object to hit the ground?

The time it takes for an object to fall from rest can be calculated using the formula: time = sqrt(2h/g), where h is the height (100 m) and g is the acceleration due to gravity (9.81 m/s^2). Plugging in the values gives a time of about 4.51 seconds.


What solid has a mass of 100 grams and a volume of 65 centimeters cubed?

Any object with an average density of 1.538 g/cc.


How many mg is 100 g?

1 g = 1,000 mg 2 g = 2,000 mg 3 g = 3,000 mg . . . 100 g = 100,000 mg