Want this question answered?
Be notified when an answer is posted
Chat with our AI personalities
It is the lower case m.
1 meter per second = 3,600 meters per hour = 2.237miles per hour. (rounded)
2 (meters/minute) x 100 (centimeters/meter) x 60 (minutes/hour) = (2 x 100 x 60) (meter - centimeter - minute / minute - meter - hour) = 12,000 centimeters / hour
2
(P meter/second) x (1 kilometer/1,000 meters) x (3,600 second/hour) = 3.6 P kilometer/hour