answersLogoWhite

0

A 60 mile journey at 24 mpg will require 60/24 = 2.5 gallons of fuel. Neglecting other possible costs (oil, maintenance), the trip should cost 2.5 x (cost of fuel). At $4/gallon, it would cost $10.00 to go that distance.

User Avatar

Wiki User

13y ago

Still curious? Ask our experts.

Chat with our AI personalities

CoachCoach
Success isn't just about winning—it's about vision, patience, and playing the long game.
Chat with Coach
JordanJordan
Looking for a career mentor? I've seen my fair share of shake-ups.
Chat with Jordan
ViviVivi
Your ride-or-die bestie who's seen you through every high and low.
Chat with Vivi

Add your answer:

Earn +20 pts
Q: What is the cost of a 60 mile journey at 24 mpg?
Write your answer...
Submit
Still have questions?
magnify glass
imp