Density = Mass/Volume = 84g / 21 cc = 4 grams per cubic centimetre.
Chat with our AI personalities
5 g/cubic cm {Your welcome!} {I am not sure if this is correct.. tell me if I am wrong!
The density is (408)/(the volume in cubic centimeters) grams per cubic centimeter.
density = mass/volume density = grams/ cubic centimeter 1 cubic centimeter = 1 milliliter density = 17.84/15 = 1.19 grams/milliliter
density = mass/volume = 350/150 = 2.33 grams/cubic centimeter
well you have to think you would weigh this using grams so the density of a foam block is "Grams per cubic centimeters"