answersLogoWhite

0

There is a .53846 probability (53.846%) if aces are counted as face cards. If they are not counted the probability drops to .48077 (48.077%)

User Avatar

Wiki User

16y ago

What else can I help you with?

Related Questions

Five cards are drawn from an ordinary deck without replaced find the probability of getting All red cards All diamond All aces?

Answer


What is the probability of getting a diamond in a pack of cards?

25%


What is probability of getting a 3 in a deck of cards?

For an ordinary deck of cards, the probability is 1. All decks of playing cards contain 3s.For an ordinary deck of cards, the probability is 1. All decks of playing cards contain 3s.For an ordinary deck of cards, the probability is 1. All decks of playing cards contain 3s.For an ordinary deck of cards, the probability is 1. All decks of playing cards contain 3s.


If a red suit is drawn from an ordinary deck of cards what is the probability that the card is a diamond?

It is 0.5


What is the probability of drawing a ace of diamond from a deck of 52 cards?

what are the odds in favor of drawing a diamond from an ordinary deck


What are the odds of drawing a diamond from a ordinary deck of cards?

The probability, if you draw 40 cards, without replacement, is 1. That is, it is a certainty. The probability on a single random draw is 1/4.


If a card is drawn at random from an ordinary deck of cards what is the probability that it is a diamond or a four?

number of cards in a deck =52 number of cards that are diamond =13 number of cards that are four =4 number of cards that are diamond and four =1 Probability that the card drawn is a diamond or a four= 13/52+4/52 -1/52 =16/52 or 4/13


Five cards are drawn from an ordinary deck without replacement. find the probability of getting all red cards?

The probability is 7,893,600/311,875,200 = 0.0253


What is the probability of getting a diamond and five without replacement?

The answer depends on how many cards are drawn.


What is the probability of getting either a black card or an ace in on draw from an ordinary deck of 52 cards?

28/52


What is the probability that a diamond card will be drawn out of a deck of cards?

The probability of drawing a diamond is a standard deck of 52 cards is 13 in 52, or 1 in 4, or 0.25.


What is the probability of getting a diamond in a deck of 52 cards?

-- Total number of cards = 52.-- Number of diamonds = 13 .-- Probability of success = (# of successes)/(# of total possibilities) = 13/52 = 25% .