11 miles per hour
Chat with our AI personalities
5.56 miles per hour.
To travel 200 miles at 450 mph takes 26 min 40 sec. time = distance / speed = 200 miles / (450 miles / hour) = 4/9 hour ≈ 0.444 hour 1 hour = 60 min → 4/9 hour = 4/9 × 60 min = 26 2/3 min ≈ 26.667 min 1 min = 60 sec → 2/3 min = 2/3 × 60 sec = 40 sec
Time = Distance / Speed = 1 m / 9 mph = 1/9 hour = 60/9 min ie 20/3 or 6.67 minutes.
Mach 9 would be approximately 9 times the speed of sound, or 6,192 miles per hour.
Time = Distance /Speed = 546/60 = 9.1 hours = 9 hours and 6 minutes