0.925 per pound
$23.92 per 8 pounds
The unit rate is found by dividing the first number by the second. For 72 and 9, you divide 72 by 9, which equals 8. Therefore, the unit rate is 8.
Eight (8) is a number and nothing more. It may become a unit rate depending on the context in which it is used.
You are supposed to divide the total price by the number of pounds. That will give you the price per pound.
A unit rate has a denominator of 1 unit.or for an example.. 8 over 1 is a unit rate or 5 over 1 but you have to label what it is....
To find the unit rate of dog food per dog, divide the total weight of the dog food by the number of dogs. For 128 pounds of dog food for 16 dogs, the calculation is 128 pounds ÷ 16 dogs = 8 pounds per dog. Thus, the unit rate is 8 pounds of dog food per dog.
$23.92 per 8 pounds
8 lbs. for 18.88divide by 8 on both sides.1 lb. of ham for 2.36
I think you take 75.20/8 and the answer is your unit rate.
48 for 8 hours as a unit rate is 6 per hour.
8 pounds is equal to 8 pounds in America. The unit of weight "pounds" is the same in both countries.
8 x 740 = 5920
The unit rate is found by dividing the first number by the second. For 72 and 9, you divide 72 by 9, which equals 8. Therefore, the unit rate is 8.
Eight (8) is a number and nothing more. It may become a unit rate depending on the context in which it is used.
It is 342 per unit.
You are supposed to divide the total price by the number of pounds. That will give you the price per pound.
A unit rate has a denominator of 1 unit.or for an example.. 8 over 1 is a unit rate or 5 over 1 but you have to label what it is....