answersLogoWhite

0

0.925 per pound

User Avatar

Wiki User

9y ago

What else can I help you with?

Related Questions

What is the unit rate of 128 pounds of dog food for 16 dogs?

To find the unit rate of dog food per dog, divide the total weight of the dog food by the number of dogs. For 128 pounds of dog food for 16 dogs, the calculation is 128 pounds ÷ 16 dogs = 8 pounds per dog. Thus, the unit rate is 8 pounds of dog food per dog.


What rates converts to a unit rate of 2.99 per pound?

$23.92 per 8 pounds


Mr Winter bought 8 pounds of ham for 18.88 what is the unit rate?

8 lbs. for 18.88divide by 8 on both sides.1 lb. of ham for 2.36


Earn 75.20 in 8 hours how do you turn this into a unit rate?

I think you take 75.20/8 and the answer is your unit rate.


48 for 8 hours as a unit rate is?

48 for 8 hours as a unit rate is 6 per hour.


How much is 8 pounds in America?

8 pounds is equal to 8 pounds in America. The unit of weight "pounds" is the same in both countries.


What is 8 times 740?

8 x 740 = 5920


What is the unit rate for 72 and 9?

The unit rate is found by dividing the first number by the second. For 72 and 9, you divide 72 by 9, which equals 8. Therefore, the unit rate is 8.


Is 8 a unit rate?

Eight (8) is a number and nothing more. It may become a unit rate depending on the context in which it is used.


Unit rate of 2736 8?

It is 342 per unit.


What is unit rate if 8 lbs of potatoes cost 4.40?

You are supposed to divide the total price by the number of pounds. That will give you the price per pound.


What is a unit rate?

A unit rate has a denominator of 1 unit.or for an example.. 8 over 1 is a unit rate or 5 over 1 but you have to label what it is....