In general the volume of a sphere is: 4/3*pi*radius cubed
Chat with our AI personalities
A sphere with a radius of 7cm has a volume of 1,436.76cm3
The volume of this sphere is 113,097 cubic units.
Volume of a sphere = 4/3*pi*radius3
Volume of a sphere = 4pi*r^3 2r = d, so Volume of a sphere = 4pi*(4)^3 Volume = 256pi
The volume of the 6 cm sphere is 1.53 = 3.375 times as large.