when you add 4 more ounces
Remember there are 16 ounces(ozs) = 1 pound(lb) Hence 70 ozs / 16 ozs = 4 lbs 6 ozs.
3/4 of a pound
One pound equals 16 ounces. 16 ounces of feathers weighs more than 12 ounces of beer.
16oz per pound so 4 x 16=64 ozs
One pound twelve shillings is equivalent to 32 shillings (since one pound equals 20 shillings, and twelve shillings added gives 20 + 12 = 32). To find the sum of money that, when multiplied by seven, equals 32 shillings, you would divide 32 by 7. This results in approximately 4.57 shillings.
3/4 of a pound.
There are 16 ounces (oz) in a pound, so 22oz = 1pound 6 oz.
It equals exactly 12 pounds!
1 lb = 16 oz 0.8 lb = 0.8 x 16 = 12.8 oz.
there are 16ozs to the lb. (pound) so multiply 24lb x 16ozs = 384 ozs. hope that helps
4 lbs equals 64 ozs. $15.89 divided by 64 equals 24.8 cents per ounce. 24.8 times 10 ozs equals $2.48 per 10 oz serving.
That is 7/16 of a pound
1 pound = 16 ounces
There are 16 ozs in one lb. 16*30= 480 ozs.
16.9 ozs 16.9 ozs
16oz. =1lb. 4oz.=1/4lb.1 pound has 16 ozs3/4 pound has 12 ozs1/2 pound has 8 ozs1/4 pound has 4 ozs.
16 ounces (ozs) is a MEASURE of the weight of something. 16 ozs of lead will weigh exactly 16 ozs. 16 ozs of feathers will weigh exactly 16 ozs. Oh and by the way there are 16 ozs in a pound.