Around 1976 gas prices in Massachusetts was 50 cents per gallon.
Chat with our AI personalities
800 miles / 16 miles per gallon = 50 gallons x $4 per gallon = $200.
The answer depends on the efficiency of the vehicle in miles per gallon, as well as the price of gasoline. An average automobile goes 20 miles on a gallon of gas. Divide distance by efficiency (1000 miles divided by 20 miles per gallon results in 50 gallons.) If gas costs $3 per gallon, then the fuel used by this car to travel 1000 miles would cost $150 and you would need to fill up twice. If you drive a hybrid at 33 miles per gallon, the cost would be $90 (one tank of gas used). If you drive a truck or SUV at 10 miles per gallon, the cost would be $300 with four fill-ups.
3 oz. per 1 gallon for a 50:1 ratio
That depends entirely on what the miles per gallon figure is ! If you get 50 miles to the gallon, you'd need 140 gallons, which would be ten tankfulls. HOWEVER - if you get 65 to the gallon, the figure will be less !
per square foot its about 75 cents - 50 pence