Definition of Unit Rate
The denominator - or the last of the set of measures.
The unit rate is found by dividing the first number by the second. For 72 and 9, you divide 72 by 9, which equals 8. Therefore, the unit rate is 8.
The amount of work done divided by the time it took to do the work equals the unit rate. w/t=unit rate
To find the unit rate of teaspoons per serving, divide the total number of teaspoons by the number of servings. In this case, 9 teaspoons divided by 4.5 servings equals 2 teaspoons per serving. Therefore, the unit rate is 2 teaspoons for each serving.
The unit rate of 405 and 5 is 81. To determine the unit rate, divide the first number (405) by the second number (5). The result is the unit rate, which in this case is 81.
The denominator - or the last of the set of measures.
The unit rate is found by dividing the first number by the second. For 72 and 9, you divide 72 by 9, which equals 8. Therefore, the unit rate is 8.
A unit rate always has a 1 as a denominator.
The amount of work done divided by the time it took to do the work equals the unit rate. w/t=unit rate
it is a unit rate
To find the unit rate of teaspoons per serving, divide the total number of teaspoons by the number of servings. In this case, 9 teaspoons divided by 4.5 servings equals 2 teaspoons per serving. Therefore, the unit rate is 2 teaspoons for each serving.
A rate is a ratio that compares two different units. ex: 300 miles\ 6 hours. you can't convert miles into hours. A unit rate is a rate comparing a number to 1 unit to another. ex: 50 miles\1 hour A unit rate always has 1 as a denominator.
The unit rate of 405 and 5 is 81. To determine the unit rate, divide the first number (405) by the second number (5). The result is the unit rate, which in this case is 81.
unit rate is always over 1 it is the dominator is always one
A unit rate cannot have a remainder. A unit rate is a ration that has the unit as one and the rate has to be equal. If not, you either did a calculation mistake or the ratio is not a unit rate.
To find the unit rate for $55 for 20 people, you would divide the total cost by the number of people. In this case, $55 divided by 20 people equals $2.75 per person. Therefore, the unit rate is $2.75 per person.
A unit rate is a rate in which the second number (usually written as the denominator) is 1, or 1 of a quantity