Only one reason: Because there are advertisers who are willing to pay it.
Advertisers are willing to pay that price for a Super Bowl spot because of the
huge number of eyes and ears their message will reach.
But that's NOT what a 30-second spot costs on your local neighborhood alternative-music
radio station. The cost of the advertising whereveradvertising is found ... whether it's
radio, TV, newspapers, magazines, billboards, or park benches ... is directly connected to
the size of the audience it will reach.
a long time.....................................
At the time of answering - £450,000,000 = $724,342,500 according to the currency website 'Xe'
two chicks at the same time
The total direct and indirect cost of World War I was 337 billion dollars. It proved to be the costliest war to date at the time.
Ah, when we talk about money, "4M" typically means 4 million dollars. It's a way to simplify large numbers and make them easier to understand. Just imagine all the happy little trees you could buy with 4 million dollars!
The Titanic cost around $1.8 billion to make.The approximate total construction cost for building the Titanic was $7.5 million, about $123 million in today's money.The original cost was $7.5 million.... which is around $300 million in today's money !Titanic was built in 1912 for what was 7.5 million US Dollars at the time.
It cost over 50 million dollars for Mexico, over 16,000 casualties plus half its territory.
approximately 1.4 million dollars. Plus other expenses which would total over 15.8 million dollars which is now the most famous internet cartoon of all time.
Manchester United paid 4 million pounds (7.5 million US Dollars at that time) for Park Ji-Sung in 2005.
probably around $300,000 at that time which would be $20,000,000 today!!
The US payed about 15 million dollars to buy the Louisiana Purchase to the French.
in 1962 the ford mustang costs about 50,000 dollars, but in modern time the 62' mustang costs 3 million$
7,500,000It took $7.5M 1912 US dollars to build her, which would be about $400M today.Titanic was built in 1912 for what was 7.5 million US Dollars at the time.
Over time, production costs have increased. Toy story cost $30 million dollars to make, while UP cost $175 million. This is due to the amount of people that work on the project, and the technology required to make the production.
In 2002, a 757-300 ran 30 million dollars apiece. It use to cost, at that time, $4,562 dollars to fly from St. Louis to San Francisco. With inflation and today's fuel costs, I would imagine that both of these prior figures from '02 are bit a pitance of the actual cost/
The amount of time it takes to get a million dollars in cash depends on the plan put into action by the individual. Personal finances, saving plans, and investments contribute to the goal of having a million dollars.
A superbowl ad for the 2009 superbowl on Sunday Feb. 1 ranges from 2.6-3 million dollars for 30 seconds of air time.