If yogurts are sold in packs of 6, then in 12 packs, there would be 12 multiplied by 6, which equals 72 yogurts. Each pack contains 6 yogurts, so by multiplying the number of packs by the number of yogurts in each pack, you can determine the total number of yogurts.
6 X 4 = 24 toilet rolls in 6 packs.
3 packs of folders = (3 x 10) = 30 folders.5 packs of stickers = (5 x 6) = 30 stickers.
That would depend on how many yellow and blue marbles are in a pack. If yellow and blue marbles are sold separately and there are the same number of marbles in a pack, buy one of each. That's probably not the case.
237/3= 79 so 79 goes into 237 3 times which means if we add 79 together we would get the number of kids tickets sold and the remaining 79 would be adult tickets sold 79+79=158 158 kids tickets were sold 79 adult tickets were sold
132.85 Figure out how many packs you would need to purchase enough of each item, and then multiply by the cost of each pack. 240 pens at 6 pens/pack, means you need 40 packs. 6 staplers at 2 staplers/pack means you need 3 packs. 40 x 2.35 = $94.00 3 x 12.95 = $38.85 Total Cost = $132.85
16 packs would need to be bought for 64 toilet rolls :)
372,000,000
generally they are sold in 4, 6, 8, and 12 packs. sometimes they are in 20 and 40 packs for parties.
20,000
according to Dave Hitt at: http://www.davehitt.com/2005/reasonableconclusions.html about 30 billion packs are sold annually in the U.S.
60,000
6 X 4 = 24 toilet rolls in 6 packs.
Yoplait and Petit Miam (They are both yogurts)
80
3 packs of folders = (3 x 10) = 30 folders.5 packs of stickers = (5 x 6) = 30 stickers.
6
you can get packs of 12 or 24 at stores but on the Internet and eBay you can get packs from up to 100.