answersLogoWhite

0

~multiply .35 and 16 (because there is 16 ounces in 1 pound)

.35

x 16

-------

210

+ 350

-------

560

~drop the decimal and you get $5.60

Hope this helped!

User Avatar

Wiki User

15y ago

What else can I help you with?

Related Questions

If it's 10 per pound how much per ounce?

10 per pound equates to 0.625 per ounce.


What is 28.35 grams per ounce to grams per pound?

28.35 grams per ounce equates to 1.77 grams per pound.


A pound of coffee costs 14.99 what is the cost per ounce?

a pound of coffee costs $14.99.what is the cost per ounce?


14 cents an ounce converts to how much a pound?

14 cents per ounce equates to $2.24 per pound.


What is the price for aluminum per ounce?

Currently, it is $1.15 per pound and $0.07 per ounce.


If chewy worms are sold at 2.40 per pound What is the price per ounce?

To calculate the price per ounce, we need to divide the price per pound by 16 (since there are 16 ounces in a pound). In this case, $2.40 per pound divided by 16 gives us $0.15 per ounce for chewy worms.


How many ounce is in a pound?

16 ounces per pound.


What is 4.28 dollar per pound to dollar per kilogram?

4.28 (U.S. dollars per pound) equates to about 9.44 U.S. dollars per kg


What is 1.05 per kilo converted to as dollar per pound?

About 48 cents per pound.


What is the current price of pewter per ounce?

Pewter is mostly tin, and tin has a current value of $9.49 per pound. At 16 ounces per pound, that makes it worth 59 cents per ounce.


One pound of ground beef costs 2.69 What is the cost of ground beef per ounce?

To calculate the cost of ground beef per ounce, you first need to know how many ounces are in a pound, which is 16. Then, you divide the cost of one pound ($2.69) by 16 to find the cost per ounce. Therefore, the cost of ground beef per ounce would be $2.69 divided by 16, which equals approximately $0.1681 per ounce.


How much onze in one gram?

There are approximately 0.035273 ounces in one gram.