An outrageous $3.29 lb at Publix on 10/11/2011
If 1 pound equals 3, then 1 ounce equals 0.1875, so 80 ounces would eqalppual 15.
The cost of 87 pounds of cheese at $5.79 per pound would be $502.73.
The cost of one pound per tea varies in each type of tea. The price that occurs the most for a 1/4 lb of loose tea on the web site teapittsburgh.com is $5.99, so a pound would cost $23.96 but $19.99 is the price marketing would choose for the price of a pound. There are other teas that cost less and some that are well over a hundred dollars a pound.
To find the cost of 14 ounces of lemon drops, first convert 14 ounces to pounds. Since 1 pound is equal to 16 ounces, 14 ounces is 0.875 pounds (14 ounces ÷ 16). Then, multiply the cost per pound ($2.80) by the weight in pounds (0.875 pounds) to get the total cost for 14 ounces of lemon drops.
A 13-ounce bottle of perfume is approximately 0.8125 pounds (13 ounces ÷ 16). To calculate the cost, multiply the weight in pounds by the price per pound: 0.8125 pounds x $124 = $100.50.
$0.19
$2.00
anywhere from $.99 -$2.99 per pound.
$4.187
What is the answer to Mr Green sells apples at 50p per pound. Estimate how much 2 kilograms of apples would cost?
omaxkrishna.blogspot.com
They would cost 5.95
2.99/2.5=1.196, so about $1.20 per pound of apples.
3.85 pound grapes
Money, baby.Answer:I believe that you can purchase a pound of apples at walmart for $1.23.
a 1 pund bag of apples cost as much as holly curtis about 3 bucks that's all there both worth= ) ,and holly curtis and a bag of apples fave a lot in common they both have NOTHING WHAT SO EVER UPSTAIRS !!!!! SORRY HOLLY. i thought that who ever searches this question should know about holly and her similarties with a 1 pound bag of apples!!!! BAMM!! that's what you get fro messing with me holly Marie curtis:P<3 A one pound bag of apples cost about $1.50- Penda
Apple prices change as often as weekly in most places. It depends on the season, type, and stock how much they cost.