Your electric bill should have a cost for a kilowatt hour. A typical value might be 12 cents. You are consuming 300 x 24 x 7 watt hours = 50,400 or 50.4 kilowatt hours. At 12 cents per KWh that is $6.05
A 60 Watt light bulb consumes electrical energy. If you leave is on for 24 hours, it consumes 60 x 24 = 1440 Watt-Hours, or 1.44 Kilowatt-Hours. If you want to know how much money this much energy costs, look on your last electricity bill. There it will give the cost of one Kilowatt-Hour.
The cost to run a 1000 watt light bulb for 24 hours is dependent on your electricity rate. Assuming an average rate of $0.12 per kilowatt-hour, it would cost $12 to run the light for 24 hours (1000 watts = 1 kilowatt).
A 100-watt light bulb consumes 100 watts of energy in one hour, as power is the rate at which energy is consumed. Therefore, it will take one hour for a 100-watt light bulb to consume 100 watt-hours of energy.
The cost to run a 400 watt HPS light will depend on your electricity rate. On average, running a 400 watt HPS light for 1 hour will cost around $0.06 to $0.12. To calculate the monthly cost, multiply the hourly cost by the number of hours the light is on each day, then multiply by 30 days.
This isn't an easy answer, because it depends on the type of grow light (fluorescent, HID, LED), the size of the garden, and also changes over time. I've suggested a link that discusses costs associated with grow lights.
A 60 Watt light bulb consumes electrical energy. If you leave is on for 24 hours, it consumes 60 x 24 = 1440 Watt-Hours, or 1.44 Kilowatt-Hours. If you want to know how much money this much energy costs, look on your last electricity bill. There it will give the cost of one Kilowatt-Hour.
No, kilowatt-hours are an exact measure of a quantity of energy. Energy is something that can be measured exactly and if you have an electricity supply at your house there is a meter that measures the kilowatt-hours you use. If you have a 40-watt light, it uses 40 watt-hours if it is on for an hour. If it is left on for 24 hours it uses 40 x 24 watt-hours, which is 0.96 kilowatt-hours, that might cost you 10-20 cents or pence.
To calculate the cost of running a 100W light bulb for 24 hours, first convert the wattage to kilowatts (100W = 0.1 kW). Then calculate the energy consumed in kilowatt-hours (0.1 kW * 24 h = 2.4 kWh). Finally, multiply the energy consumed (2.4 kWh) by the cost per kilowatt-hour ($0.080) to find the total cost ($0.080 * 2.4 kWh = $0.192).
Not enough information - I don't know what your light company charges you per kWh. Here is how you calculate this: a) Convert the week to hours. b) Convert the watts to kilowatts. c) Multiply the result of part (a) by the result of part (b), to get the total number of kilowatt-hours. d) Get the cost per kilowatt-hour. Look at a bill from your power company. If the cost per kilowatt-hour is not stated explicitly, you can divide the total amount of dollars (or whatever) by the kilowatt-hours billed, to get the cost, in dollars per kilowatt-hour. e) Multiply the result of part (c) by the result of part (d).
A simple electrical device is a 60 watt light bulb. The bulb is consuming 60 watts of electricity from the moment you turn it on. If you keep that light bulb on for 10 hours the power used is 60 watts x 10 hours = 600 watts of power. Electricity is sold in Kilowatt Hours. A Kilowatt is 1000 watts of power. Depending on the state you live in, it sells for 7 to 18 cents per Kilowatt Hour. So if you leave that light bulb on 10 hours per day for 30 days you will have used up 600 watts x 30 days = 18,000 watts of electricity = 18 Kilowatt Hours. At an average cost of 10 cents per Kilowatt Hour that bulb costs you $1.80 per month to leave on. The formula is watts x time x cost per Kilowatt Hour = cost of use...Answer provided by Gene Evangelist
The cost to run a 1000 watt light bulb for 24 hours is dependent on your electricity rate. Assuming an average rate of $0.12 per kilowatt-hour, it would cost $12 to run the light for 24 hours (1000 watts = 1 kilowatt).
Consider over 60% in energy savings possible. There is also reduce heat output. Energy saving lights can last from 10000 to 50000 hours each. There is less maintenance cost in replacements. Solar lights can be used in some instances to save on electrical installation cost and running costs.
Consuming energy at the rate of 75 watts for 125 hours results in a total energy consumption of(75 x 125) = 9,375 watt-hours = 9.375 kWh.At a cost of 4 cents per kWh, that amount of energy costs(4 x 9.375) = 37.5 cents
A few months. You'll have to do the calculations by yourself, for your case - both the cost of light bulbs and the cost of electricity may vary depending on the region. Assume that the low-energy light bulbs use about half, or one third, of the old-style incandescente light bulbs.
LED light bulbs typically last the longest compared to incandescent and CFL bulbs. They have a longer lifespan of up to 25,000 hours, consume less energy, and are more durable. LED bulbs are a cost-effective option in the long run despite their higher upfront cost.
"Under normal usage, a GU10 LED light bulb will last 25 years. This equates to about 50,000 hours and is a very cost-effective and low energy light bulb."
Halogen light bulbs are more efficient on energy and last twice as long as a regular light bulb thus saving you money. After researching several websites on energy it is stated that a regular light bulb costs $9.49 for 1460 hours of use whereas a halogen light for the same amount of hours costs $8.76.