answersLogoWhite

0

So ($1290 per/oz * 16)this brings us to one lb price of $20,640. 2000 lbs is a ton, so ($20,640 * 2000) gives us $41,280,000. Then since you want the price of 500 tons, simply (41,280,000 * 500) =roughly $20,640,000,000

User Avatar

Wiki User

11y ago

What else can I help you with?