answersLogoWhite

0

The density is 4 g/cm3.

User Avatar

Wiki User

8y ago

What else can I help you with?

Continue Learning about Natural Sciences

Dylan has two cubes of iron. The larger cube has twice the mass of the smaller cube. He measures the smaller cube. Its mass is 20 grams and its density is 7.87 gcm3. What and the larger cube and?

The mass of the larger cube, which is twice that of the smaller cube, is 40 grams (2 x 20 grams). Since both cubes are made of iron, they share the same density. Thus, the density of the larger cube is also 7.87 g/cm³.


A cube has a side 5.0 cm long It has a mass of 250 grams The density of the cube you?

The volume of the cube is (5.0 cm)^3 = 125 cm^3. To find the density, divide the mass by the volume: density = mass / volume = 250 g / 125 cm^3 = 2 g/cm^3. The density of the cube is 2 g/cm^3.


A solid object has a mass of 30 grams and a volume of 10 cm cubedwhich is the density of the object?

The density of the object can be calculated using the formula: Density = Mass/Volume. Plugging in the values, Density = 30 grams / 10 cm^3 = 3 grams/cm^3. Therefore, the density of the object is 3 grams/cm^3.


What is the mass of a 1 centimeter cube of gold?

what is the mass of 1 -centimeter cube of gold


If 10 centimeter cube equals how many grams?

This question cannot be answered sensibly. A centimetre cube is a measure of volume, with dimensions [L3]. A gram is a measure of mass, with dimensions [M]. Basic dimensional analysis teaches that you cannot convert between measures with different dimensions such as these without additional information. It takes only a little mental effort to compare a centimetre cube of air and a cm cube foot of lead to see that the two will have very different masses.

Related Questions

If a cube has an edge length of 2 centimeters and its mass is 5 grams calculate its density?

10


Convert grams per cm cube to grams per in cube?

Multiply the density (gm cm3) by the volume of the cube (cm3).


What is the density of a cube with a side of 3 centimeters and is 54 grams?

2 grams/cc


What is the density of a cube with a mass of 8 grams and a volume of 2 centimeters cubed?

Density = mass/volume Density of the cube = 8g/2cm3 = 4g/cm3


If a cube has a side of 5cm and has a mass of 250 grams what is the density of the cube?

To find the density of the cube, you can use the formula: density = mass/volume. The volume of a cube is calculated as side³, so for a side of 5 cm, the volume is 5 cm × 5 cm × 5 cm = 125 cm³. Given the mass is 250 grams, the density is 250 g / 125 cm³ = 2 g/cm³. Thus, the density of the cube is 2 g/cm³.


1 sugar cube equals how many grams of sugar?

One sugar cube typically weighs about 4 grams of sugar. This can vary slightly depending on the brand and density of the sugar cube, but 4 grams is a standard measurement for a regular sugar cube.


What is the density of 10 grams per liter and a mass of 50 grams?

The density is simply 10 grams per litre. The bit about "a mass of 50 grams" is irrelevant to the calculation of density.


What is the density of an oak cube?

It ranges from 0.6 to 0.9 grams per cm3.


A cube of wood measures 8 centimeters on a side and weighs 18 grams. What is the density of the cube wood?

To find the density of the cube of wood, use the formula for density: density = mass/volume. The volume of the cube is calculated as the side length cubed, which is (8 , \text{cm} \times 8 , \text{cm} \times 8 , \text{cm} = 512 , \text{cm}^3). Therefore, the density is ( \frac{18 , \text{grams}}{512 , \text{cm}^3} \approx 0.0352 , \text{grams/cm}^3).


How many grams do a chicken stock cube weigh?

A typical chicken stock cube weighs around 10 grams.


What is the density of 10 grams and 5ml?

Depends on what it is. Like density of 10 grams of flowers would be different than 10 grams of lead. Need more information.


What is the density of a sugar cube?

Sugar cubes are made of sucrose, or C12H22O11. Assuming a cube made of pure sucrose, the density would be 1.59 grams per cubic centimeter.