To find the unit price (price per ounce) for a problem where 8.2 ounces of something costs $1.12, you would divide the cost by the number of ounces. So, dividing $1.12 by 8.2 ounces, you would get a solution of $.136 per ounce. Most stores would round this up to $.14 per ounce.
Chat with our AI personalities
There is insufficient information for us to even begin to understand this question. Please edit the question to include more context or relevant information. It would be useful, for example, to know what you wish to know!
112 ounces is seven pounds.
There is about 15.25 cups in 122 ounces.
There are 16 ounces in 1 pound so 16 x 7 = 112 ounces which is more than 109 ounces
112/14=8R0 So 8 times.
20% of 112= 20% * 112= 0.2 * 112= 22.4