answersLogoWhite

0

To find the unit price (price per ounce) for a problem where 8.2 ounces of something costs $1.12, you would divide the cost by the number of ounces. So, dividing $1.12 by 8.2 ounces, you would get a solution of $.136 per ounce. Most stores would round this up to $.14 per ounce.

User Avatar

Wiki User

10y ago

What else can I help you with?