It's free! You just have to pay for the explosion proof electrical and vehicle crash protection around it.
Yes 48you in
$40.62 / 12.5 gallons = $3.2496 a gallon = $3.25 a gallon- roundedBut if this question is for a logic class, it can be assumed that if the tank holds 12.5 gallons, they would have filled up only 12 gallons of gas as it is not possible to drive on an empty tank.$40.62 / 12 gallons = 3.385 = $3.39 a gallon.
1.5 hours
Dimensions are 28'' wide, 45" tall, and 60" long for a 275 gallon fuel tank.
1 hour and a half, or 90 minutes.
2350lbs. on average
The cost to fill up a propane tank for a house can vary depending on the size of the tank and current propane prices. On average, it can cost between 500 to 800 to fill a typical 500-gallon propane tank for a house.
$2,125 1000 x $2.5 = $2,500 $2,500 x 85% = $2,125
The average cost of a 1000 gallon concrete septic tank is around 1,500 to 2,500.
I get mine in exchangeable 5 gallon containers and also delivered by truck to my 1000 gallon tank behind the house.
A 60 gallon tank?
A two-stage regulator is recommended for a 500 gallon propane tank.
100 gallons? Are you kidding me. Who asked this question. You need not be dealing with propane. Believe it or not, there are 1000 US Gallons in a 1000 "Gallon" propane tank. Some peoples kids.
The average cost of installing a 1000 gallon septic tank is typically between 3,000 to 5,000, but prices can vary depending on location and specific requirements.
The weight of a 375-gallon propane tank will vary depending on the level of propane it contains. Propane weighs about 4.2 pounds per gallon. Therefore, a full 375-gallon propane tank would weigh approximately 1,575 pounds.
A 500-gallon propane tank typically holds around 400 gallons of usable propane. The remaining 20% of the tank's capacity is left as vapor space to allow for expansion and contraction of the propane with changes in temperature.
The size of the tank is irrelevant. 1000/15*3.80=$253.33