answersLogoWhite

0


Best Answer

The answer is 0.63p (90p/1000g=0.0009p per g x700g=63p)

User Avatar

Wiki User

โˆ™ 2009-06-25 20:31:30
This answer is:
User Avatar
User Avatar

amir shahzad

Lvl 1
โˆ™ 2022-06-19 14:37:15
To be honest i donโ€™t knowI know this isnโ€™t even helpful and I also donโ€™t know why Iโ€™m writing this?!?!?!?!?lol sorry
Study guides

Algebra

20 cards

A polynomial of degree zero is a constant term

The grouping method of factoring can still be used when only some of the terms share a common factor A True B False

The sum or difference of p and q is the of the x-term in the trinomial

A number a power of a variable or a product of the two is a monomial while a polynomial is the of monomials

โžก๏ธ
See all cards
3.74
โ˜†โ˜…โ˜†โ˜…โ˜†โ˜…โ˜†โ˜…โ˜†โ˜…
1027 Reviews
More answers
User Avatar

Anonymous

Lvl 1
โˆ™ 2020-09-28 17:45:51

£630.00

This answer is:
User Avatar

Add your answer:

Earn +20 pts
Q: Find the cost of 700g at 90p per kg?
Write your answer...
Submit
Still have questions?
magnify glass
imp
Related questions

What if the cost of 700g at 90p per kg?

It is 63p.


What is the cost of 800ml at 90p per liter?

Its accualy 72


If petrol costs 90p a liter how many liters would i need to make a gallon?

The cost of petrol is irrelevant to the number of litres in a gallon which is approximately 4.5. Therefore the cost of a gallon of petrol at 90p per litre is £3.60. Furthermore if petrol costs 90p per litre you should fill the tank and a couple of jerry cans, not just buy a litre!


What is the answer to this 50cm at 90p per meter?

225


How much is 700 grams equal to in pounds?

About 1.543 pounds per 700g


How much do cocoa farmers receive per chocolate bar sold?

if it is fair trade they get roughly 1p-3p per bar and roughly 60p per day if not they get 0.5p per 90p bar of chocolate :O if it is fair trade they get roughly 1p-3p per bar and roughly 60p per day if not they get 0.5p per 90p bar of chocolate :O


How do you find the cost per one cubic inch?

Find the cost. Find the volume. If necessary, convert to cubic inches. Divide the cost by the volume.


What is the cost of hay per year?

Depends on where you find it.


What is the cost per ounce of a 640 ounce that costs 17.00?

To find the cost per ounce, divide the cost by the number of ounces: 17.00/640 = .0265625 cents per ounce.


How do you find the cost per kilowatt per hour?

Find the consumption of power in kwh for a given period. Find the corresponding cost. Divide cost by the total kwh. Most energy companies indicate the average kwh cost incurred for a given month in their monthly statements.


A firm produces 19200 units at a total cost of 67585.06 Find the cost per unit to the nearest cent?

Cost per unit = 67585.06/19200 = 3.52


How much money does it cost if you've driven 1000000 miles?

You will have to quote average miles per gallon and cost per gallon to find out

People also asked

What if the cost of 700g at 90p per kg?

View results

What percentage of 2 liters is 400 ml?

View results