answersLogoWhite

0

PPM is a ratio, unitless: example (micro-litre/litre, or micro-mole/mole...ets)

for simplicity the conversion is best understood with a simple example:

if we are given the concentration of CO gas ( carbon monoxide) from an engine exhaust. brake power or rated power of the engine should be determined or be given, also mass flow rate of the exhaust gas shoulb be known or calculated:

Now the conversion:

1- first determine molar mass of CO=12+16=28 grams/mol

2- determine the molar mass of air appx 29 kg/kmol = 29 g/mole

3- PPM (CO) = 4 (example) thus 4 micro-moles/ 1 mole

**equivalent to 4*10^-6 mole / mole

4- { [(4*10^-6 mole/ mole)*( 28/29)* (mass flow)*(3600 sec/1hr)] / power }

hope this helps.

User Avatar

Wiki User

12y ago

Still curious? Ask our experts.

Chat with our AI personalities

EzraEzra
Faith is not about having all the answers, but learning to ask the right questions.
Chat with Ezra
CoachCoach
Success isn't just about winning—it's about vision, patience, and playing the long game.
Chat with Coach
LaoLao
The path is yours to walk; I am only here to hold up a mirror.
Chat with Lao

Add your answer:

Earn +20 pts
Q: How do you convert ppm in g per kwh?
Write your answer...
Submit
Still have questions?
magnify glass
imp