Seven can't go into 3, but it can go into 30 4 times with a remainer of 2. Bring down the 2 and then the final zero. Seven goes into this two times with a remainer of 6. This gives you an answer of 42 and 6/7, or approximately 42.85714...
42.8571
Ten times.
300 divided by 42 = 7.1428571
300/35 use 5 to divide both numerator and denominator =60/7=8.571 or 8.6 or 8 remainders 20.
Divide 300 by 15 to get the answer. The answer is 300/15.
Divide it by 7.Divide it by 7.Divide it by 7.Divide it by 7.
300 ÷ 40 = 7 with remainder 20 or 7.5
To find out how many times 40 can go into 300, you divide 300 by 40. This calculation gives you 7.5. Therefore, 40 can go into 300 a total of 7 full times, with a remainder of 20.
You first divide 300 by 100 to find how much 1% is. It is 3. Then you divide 120 by 3. 120 is 40% of 300.
7.0 grams cost $300; divide 300 by 7 to find cost per gram: 300 ÷ 7 = $42.86 per gram.
90000 divided by 300 equals 300
0.0233