Fill the 10oz glass half full
Fill the 6oz glass half full
Pour both the 10oz & 6oz glasses into a new glass, and you get 8oz.
(10 / 2) + (6 / 2) = 8
Fill the 6 ounce glass and pour it into the 10 ounce glass. Refill the six ounce glass and finish filling the 10 ounce glass from it. Now you have 2 ounces left in the smaller glass. Add another full six ounce glass and you have 8.
Chat with our AI personalities
standard glass is 8oz, but it would depend on the glass.
2.6667
16 because there are 128 ounces in a gallon
No, it is not.
I would find the cost per ounce by dividing $0.99/8 which equals $0.12375 per ounce.