use the same concept -
15 Lbs is 1200 quarters (or $300).
1 quarter weighs .20 oz (assuming these are all new quarters)
If there are 16 oz in 1 pound, then there are 240 oz in 15 pounds.
240 oz divided by .20 oz is 1200.
1200 quarters is $300.
16 Quarters to make 4 dollars $1=0.25 $1= 4 Quarters. 4 x 4=16 Quarters Therefore 16 quarters make $4.00
Well, honey, if we're talking about quarters, there are 4 quarters in a dollar. So, to make 16 dollars, you'd need 4 quarters for each dollar, which means you'd need a grand total of 64 quarters. Math doesn't lie, darling.
16 quarters is equal to $4. This is because there is 4 quarters in every dollar. Hence why it is called quarter. So 16 quarters divide by 4 equals $4.
What is 16 quarters
There are 18 quarters in 4 and a half dollars. This is because there are 4 quarters in a dollar, so 4 dollars would have 4 x 4 = 16 quarters. Additionally, half a dollar is equivalent to 2 quarters, making a total of 16 + 2 = 18 quarters in 4 and a half dollars.
16 Quarters to make 4 dollars $1=0.25 $1= 4 Quarters. 4 x 4=16 Quarters Therefore 16 quarters make $4.00
a quarters is 25 so to get 4 dollars it is 16
16 quarters is equal to $4. This is because there is 4 quarters in every dollar. Hence why it is called quarter. So 16 quarters divide by 4 equals $4.
Well, honey, if we're talking about quarters, there are 4 quarters in a dollar. So, to make 16 dollars, you'd need 4 quarters for each dollar, which means you'd need a grand total of 64 quarters. Math doesn't lie, darling.
9.79
4 dollars
Assuming the question is about US pounds as a unit of weight and not British pounds as a unit of money: US quarters weigh 0.2 US oz. so 1 lb = 16 oz would be 16 x 5 = 80 quarters, or 20 dollars. 20 lb would be worth 20 x 20 = $400.
Assuming the question is about US pounds as a unit of weight and not British pounds as a unit of money: US quarters weigh 0.2 US oz. so 1 lb = 16 oz would be 16 x 5 = 80 quarters, or 20 dollars. 20 lb would be worth 20 x 20 = $400.
It takes four quarters to make one dollar. Add four together four times to make four dollars.The answer turns out to be that it takes 16 quarters to make four dollars.
What is 16 quarters
sixteen 4 / 0.25 = 16
Well, honey, a quarter weighs 0.2 ounces, so 15 pounds of quarters would be 240 ounces. And since there are 16 ounces in a pound, that's 15 pounds x 16 ounces = 240 ounces. Now, considering a quarter is worth 25 cents, you'd have 240 ounces x 4 quarters = 960 quarters. So, 960 quarters x $0.25 = $240.