answersLogoWhite

0

generally, 1 drop of water = 0.05 ml.

As density of water is 1g/cm3.

This 1 drop = 0.05 mg.

OR 1 mg = 20 drops.

therefore 200 mg = 200*20 = 4000 drops (approximately).

User Avatar

Wiki User

12y ago

What else can I help you with?