1.5 dozen 3/2 dozen
A dozen is equal to 12, so 2/3 of a dozen is the same as 12x2/3 = 8
A dozen equals 12 and so 2 dozen is 24
Treat it as a simultaneous equation and it works out as: Oranges = 0.10 each Apples = 0.20 each
one dozen is twelve units. Hence twelve dozen is 12 x 12 units = 144 units. one sixth of 144 is 144/6 = 24 The answer!!!!
alot
$30.00
The cost of 2 dozen oranges in 2009 varied between different vendors. On average, the cost was between $7 and $8.
£3-00 (GBP)
1.5 dozen 3/2 dozen
2 dozen equals 24 1 dozen = 12 2 dozen = 24 3 dozen = 36
In 1933, the price of 2 dozen oranges was typically around 50 cents. This price reflects the economic conditions of the Great Depression, which significantly impacted food prices. However, prices could vary based on location and market conditions at the time.
What is 3 times 8 What is 2 times 12 How many eggs are there in 2 dozen What is 20+4 How many oranges would you have left if you had 36 oranges and you gave me 12
The correct price of eggs for the year 1992 is an approvxmate...$.89 in most areas. Today, a dozen of ages can range between $2.-2.50
(2 and 1 fourth) of a dozen = 2.25*12 = 272 and (1 fourth of a dozen) = 2 + 0.25*12 = 5
24 24
24