answersLogoWhite

0

Typical home energy cost is 10 cents per kilowatt hour

A 60 watt bulb running for one hour uses 60 watt hours

.10 X (60/1000) = .006 cents per hour

16.66 60watt bulbs on for one hour would cost 10 cents.

User Avatar

Wiki User

8y ago

Still curious? Ask our experts.

Chat with our AI personalities

RossRoss
Every question is just a happy little opportunity.
Chat with Ross
TaigaTaiga
Every great hero faces trials, and you—yes, YOU—are no exception!
Chat with Taiga
BeauBeau
You're doing better than you think!
Chat with Beau

Add your answer:

Earn +20 pts
Q: How much does a 60 watt light bulb use per hour?
Write your answer...
Submit
Still have questions?
magnify glass
imp