answersLogoWhite

0


Best Answer

Each egg weighs 1/6 pound (2 2/3 ounces)

User Avatar

Wiki User

โˆ™ 2008-05-28 10:50:44
This answer is:
User Avatar
Study guides

Algebra

20 cards

A polynomial of degree zero is a constant term

The grouping method of factoring can still be used when only some of the terms share a common factor A True B False

The sum or difference of p and q is the of the x-term in the trinomial

A number a power of a variable or a product of the two is a monomial while a polynomial is the of monomials

โžก๏ธ
See all cards
3.8
โ˜†โ˜…โ˜†โ˜…โ˜†โ˜…โ˜†โ˜…โ˜†โ˜…
1793 Reviews

Add your answer:

Earn +20 pts
Q: If eggs are 2.00 a dozen and cost 1.00 per poundhow much does each egg weigh?
Write your answer...
Submit
Still have questions?
magnify glass
imp
Related questions

How much do cupcakes cost at Georgetown Cupcakes?

They are priced at $2.75 each, $15 for half dozen and $29 for a dozen.


How much do lime cost?

Limes can cost anywhere between $0.98 for a dozen or $0.25 each.


How much do limes cost?

Limes can cost anywhere between $0.98 for a dozen or $0.25 each.


How much does three eggs cost?

There is a dozen (that is 12) right so it is $1.00 Each


How much do cupcakes cost at walmart?

There about $ 3 .oo each dozen. Its a pretty gud price.


How much do walmart cupcakes cost?

There about $ 3 .oo each dozen. Its a pretty gud price.


How much does two dozen oranges cost?

Assuming oranges cost $0.50 (fifty cents) each, then two dozen (24) would cost $12.00. 0.50 x 24 = 12.00 The price of oranges varies. They not always cost fifty cents a pound.


What is the total price of one dozen apples that cost 25 cent each?

$3.00


How much will one and half dozen lemons cost if 3 sell for 10cents each?

1.5 dozen = 18. The unit cost is misspecified and therefore ambiguous. At ten cents each, that would be 180 cents At ten cents for three, it would be 60 cents.


What is the cost of eight dozen eggs at 2.50 a dozen?

Eight dozen eggs is eight sets of twelve eggs each. Each dozen costs $2.50 So you have: $2.50 + $2.50 + $2.50 + $2.50 + $2.50 + $2.50 + $2.50 + $2.50 which is equal to 8 x $2.50, or $20


How many dozen is 200?

200 each/x dozen=12 each/1 dozen 200/12=16 dozen with 8 left over.


How many dozens that cost 0.80 can you buy if you have 27?

If each dozen costs 0.80 then you can get 33.75 dozens with 27

People also asked