It will cost about 1,040 dollars.
It depends on how much a gallon of gasoline costs you. If you pay $2.75 per gallon, the 2,500 mile trip would cost about $491.07 at 14 mpg.
If gas is $4 per gallon, it will cost $4 x 24 / 12 = $8
1500 mi/25mpg *$3.00/gal = $180
$40.62 / 12.5 gallons = $3.2496 a gallon = $3.25 a gallon- roundedBut if this question is for a logic class, it can be assumed that if the tank holds 12.5 gallons, they would have filled up only 12 gallons of gas as it is not possible to drive on an empty tank.$40.62 / 12 gallons = 3.385 = $3.39 a gallon.
To be perfectly honest it depends on what kind of driving you do. Drive less aggressively to increase your mileage (I'm from the US). I have a 2.0L engine, and I get about 21 Miles to a gallon of gas driving in the city, something like 27 on the highway. I don't know the conversions... Google could help you out.
448 miles is the answerheres the computation:$24 - cost for the trip$1.50 per gallon of Gas28 miles per gallon$24/$1.50= 16 gallons16 gallons X 28 miles per gallon = 448 miles
It depends on how much a gallon of gasoline costs you. If you pay $2.75 per gallon, the 2,500 mile trip would cost about $491.07 at 14 mpg.
2000 divided by 20 x 1.80 = 180 dollars.
How much would it cost to drive from Louisville to Tampa if gas costs 1.70 per gallon
2000/10=200; 200 * 3.85 = input it into a calculator Dollars.
Depends on the miles per gallon the vehicle you're driving gets. Divide the miles per gallon the vehicle you're driving gets into 650 and the result will be the number of gallons you need for the trip. Multiply that times $4 and you will have your answer.
579 miles / 15 miles per gallon = 38.6 gallons. 38.6 gallons * 3.79 dollars per gallon = $146.30, just for gasoline. To calculate "cost to drive", you may also need to add a quart of oil or the snacks that you bought when you stopped for gas, or tolls.
So 60 miles to the gallon, and we want to drive 1180 miles total. Divide the total number of miles by how many miles per gallon we get, that'll give us the total number of gallons needed. So 1180/60 = 19.666667 gallons. If gas costs 4.20 dollars per gallon, and we need 19.666667 gallons or approximately 20 gallons, we need 20*4.20 dollars, which is 84 dollars.
Probably under $300 in gasoline costs. Here's how that's figured.You need the driving distance: It's about 1845 miles. You need your vehicle's highway mileage rating. For example, one type of car is rated at 20 mpg; that is, it can travel 20 miles on 1 gallon of gasoline. You need the average cost of gasoline. Let's assume $3.00/gallon.Compute the cost of gasoline for this trip as (distance / mileage) x price. (If distance is in miles, mileage is in miles/gallon, and price is in dollars/gallon, the units cancel as desired, providing an answer in dollars.) For our example, cost = (1845/20) x 3 = 92.25 x 3 = $276.75. When budgeting for a long trip, do include all the other costs, such as engine oil, windshield washer fluid, tolls, meals, and motels. (This trip is about a 26 1/2 hour drive, not counting stops.) And it's a good idea to have something extra or available for emergencies, such as tire repairs.
614 ÷ 25 = 24.56 24.56 x $3 = $73.68
In 1960, the US national average price of a gallon of regular gasoline was 31 cents - equivalent to about $2.28 per gallon in 2010.$0.31/gallon in the US. That was the same as $2.46/gallon today.
It will cost $526 in fuel costs.